Уважаеми колеги,
За тези от Вас, които управляват денталните си практики като юридически лица напомняме, че крайният срок за привеждане на изискванията съгласно Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на фискални устройства на продажбите в търговски обекти, изисквания на софтуери за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, е 31.01.2020г. По-долу можете да се запознаете с разясненията, като всеки от Вас който работи със софтуер в денталната си практика, е необходимо да извърши допълнителни консултации с обслужващата го фирма и счетоводството си.
Тази наредба не касае тези от Вас, регистрирани като свободни професии.
Разяснения: В Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на фискални устройства на продажбите в търговски обекти, изисквания за софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, настъпиха значителни промени с измененията от 28.09.2018г., като в нея се поставиха изисквания за софтуерите, които управляват продажбите в даден търговски обект. За денталните софтуери се изисква регистрация като СУПТО / софтуер за управление на продажбите в търговски обект /, като тези софтуери се разделят на 2 типа – ОЛЕКОТЕНО СУПТО” и „ПЪЛНО СУПТО”. Отдолу са описани тези 2 вида СУПТО. Имайте предвид, че трябва да се подходи много сериозно към изискванията на НАП.
„ОЛЕКОТЕНО СУПТО” – това са софтуери, регистрирани по чл. 52а, ал. 2 от от Наредба Н-18. Отнася се за софтуери, които управляват продажбите за дейности по НЗОК и може да ползват облекчен режим с минимални изисквания. При тези софтуери, частните дейности нямат цена и не може да се отбелязват платени суми за тях. В случая, такива софтуери не изискват връзка с касов апарат или деклариране от страна на ползвателя в НАП. Основните изисквания, които трябва да спазват ползвателите са: 1. При проверка от НАП трябва да осигурите достъп до софтуера и неговите данни.
2. Отговорни сте за целостта и интегритета на информацията в базата данни, като и нейното съхранение в сроковете по чл. 38, ал. 1 от ДОПК – срокът е 10 години.
Ползвайки „ОЛЕКОТЕНО СУПТО”, няма да можете да правите собствени фактури и такива за частни пациенти през програма / с изключение на тези за отчитане към НЗОК /. Всички фактури ще трябва да ги правите от кочан или друга бланка, но не и да се въвеждат през софтуер.
„ПЪЛНО СУПТО” – това са софтуери, регистрирани по чл. 52а, ал. 1 от Наредба Н-18. Спазват се всички регистрации на Наредбата, като е задължителна връзка с касов апарат. С подобен софтуер може да се следят всички финанси в лечебното заведение, включително и на частните пациенти.
Напомняме отново на всички от Вас да се обърнат за съдействие и допълнителни разяснения към счетоводителите си и към фирмите, чиито софтуери ползват за по-детайлни уточнения.
РК на БЗС - Пловдив